Wyjazd uczniów X LO do Lubeki i Hamburga

W ramach kontynuacji realizowanej innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego “Literatura i historia na lekcji języka niemieckiego. Śladami noblistów – Güntera Grassa, Thomasa Manna i Willyego Brandta” grupa uczniów klasy 3c przebywała w dniach 31.05 – 03.06.2023 w Niemczech. Uczniowie w trakcie wyjazdu zwiedzili  Lubekę i Hamburg.

Pierwsze z miast było kluczowym dla projektu, ponieważ to właśnie z Lubeką związane są trzy postacie noblistów, których dotyczył nasz projekt. Po pięknych uliczkach miasta oprowadził nas pan Thomas Schmittinger (der Präsident der Deutschen Auslandsgesellschaft). Dzięki panu Schmittengerowi mogliśmy podziwiać Lubekę z wieży kościoła St.Petri i odkrywać jej urocze dziedzińce. W ramach realizacji innowacji odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z panią Bettiną Greiner, dyrektor Willy Brandt Haus. Uczniowie zwiedzili również dom Güntera Grassa  (Günter Grass-Haus), zobaczyli  dom Buddenbrooków (Buddenbrookhaus – Heinrich und Thomas Mann-Zentrum) oraz wspięli się na Bramę Holsztyńską (Museum Holstentor).

W trakcie pobytu w Niemczech zwiedziliśmy również Hamburg. Mieliśmy okazję przejść tunelem pod dnem rzeki Łaby (Alter Elbtunnel) i oglądać panoramę miasta i portu z tarasu widokowego w Filharmonii nad Łabą (Elbphilharmonie).  Zwiedziliśmy również hol ratusza oraz jego przepiękny wewnętrzny dziedziniec z fontanną Higiei. Pospacerowaliśmy nad jeziorami Binnenalster i Aussenalster na rzece Alster w centrum miasta, zobaczyliśmy Miasto Spichlerzy (Speicherstadt) i odwiedziliśmy Miniatur Wunderland, popularną atrakcję Hamburga.

 

W Niemczech bawiliśmy się super, a nasz wyjazd uwieczniliśmy na zdjęciach poniżej!