Biblioteka szkolna

V WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNY “ZACZYTANE POMORZE”

Biblioteka X LO w Gdyni po raz piąty zaprasza do udziału w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym “Zaczytane Pomorze” !

Na zgłoszenia uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego czekamy do dnia 19.05.2024. 

Więcej informacji na temat konkursu znajdziecie w regulaminie.

Regulamin konkursu 2024

Formularz zgłoszeniowy 2024

 

 

Zachęcamy do obserwowania  konta Biblioteki X LO na Instagramie!

 

Dnia 14.02 gościliśmy w naszej szkole pana Arkadiusza Brzęczka – miłośnika Gdyni, przewodnika po jej magicznych zakamarkach, organizatora spacerów tematycznych oraz autora książek o gdyńskich kamienicach. Uczniowie klas humanistycznych z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wykładu naszego gościa na temat gdyńskiego modernizmu. Wiedza pana Arkadiusza oraz jego znajomość miasta, które kilka dni wcześniej obchodziło swoje 98. urodziny zrobiły na uczniach “Dziesiątki” ogromne wrażenie.

Tego dnia nie mogło także zabraknąć wątków miłosnych – w końcu to właśnie 14 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Zakochanych!

Pan Arkadiusz na zakończenie wykładu przekazał bibliotece szkolnej jedną ze swoich książek, “Sekrety gdyńskich kamienic” wraz z autografem oraz dedykacją.

Bardzo dziękujemy za to spotkanie i przypominamy, że odbyło się ono w związku z realizacją w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w bieżącym roku szkolnym. 

 

 

 

Zajrzyj do naszego bibliotecznego Padleta!

Rok szkolny 2023/2024 przywitał nas dobrymi wiadomościami! W najbliższych tygodniach biblioteka naszej szkoły wzbogaci się o wiele książkowych nowości, które zakupimy w ramach otrzymanej z “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025″ dotacji! Ponadto planujemy również  zakup elementów wyposażenia: regałów, foteli i miejsc do siedzenia. Zakupy jeszcze przed nami, ale już dzisiaj zachęcamy wszystkich do odwiedzania wypożyczalni i czytelni oraz korzystania z dobrodziejstw szkolnej biblioteki!

Zmieniamy się dla Was, Drodzy Czytelnicy!

Dnia 17.03.2023 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Morza. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy przedszkolaki z gdyńskiej “Bursztynowej Siódemki”, z którą współpracujemy od wielu lat. Tradycją stały się odwiedziny dzieci w bibliotece szkolnej, zwiedzanie szkolnych sal lekcyjnych czy wizyta w gabinecie u pani dyrektor. Tym razem postanowiliśmy zaoferować im coś innego. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali naszym małym gościom przedstawienie pt. “Muszelka”. Autorką scenariusza była Zofia Turzyńska, uczennica klasy 3C, doskonale już znana społeczności naszej szkoły. W role aktorskie wcielili się uczniowie z klas: I C, II C, II D, III C oraz III B. “Wisienką na torcie” była wspaniała scenografia przygotowana przez uczennice klasy III C: Patrycję oraz Luizę, zaś za profesjonalną oprawę techniczną odpowiedzialny był Jakub, również z klasy III C. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Profesjonalna gra aktorska, kostiumy, wokalne popisy oraz zaangażowanie w przygotowanie całego przedsięwzięcia zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Z dużym wzruszeniem obserwowaliśmy radość w oczach dzieci oraz entuzjazm, z jakim przytulały się na pożegnanie do naszych aktorów. Spotkanie z przedszkolakami dostarczyło nam wszystkim wiele radości! 

Wyjątkowe podziękowania należą się całemu zespołowi zaangażowanemu w przygotowanie tego dnia:

Scenariusz i reżyseria: Zofia Turzyńska III C

Aktorzy: Róża Lesner I C, Antonina Rogocz I C, Kalina Potrykus I C, Dominika Krampa I C, Piotr Gryszko II C, Klara Wysocka II D, Andrzej Turzyński II D, Kacper Okrój III C, Maciej Czupryniak III C, Jan Jakubowski III C, Marta Nowik III C, Stella Wołczek III C, Hana Słuszniak III C

Scenografia: Patrycja Pindela III C, Luiza Lewandowska III C

Charakteryzacja: Martyna Polniak III C

Oprawa techniczna: Jakub Ciechanowski III C

Opieka nad dziećmi: Aleksandra Zastawna III C 

W bieżącym roku szkolnym realizujemy projekt pod nazwą “Wielkie dziesiątkowe czytanie”. Jego głównym celem jest promocja czytelnictwa i zachęcanie młodzieży do sięgania po książkę. Raz w miesiącu (zwykle jest to jeden z piątków) uczniowie odczytują fragment wybranej przez siebie książki. Projekt zainaugurowaliśmy we wrześniu, a książką, którą wybrała młodzież była powieść autorstwa uczennicy klasy III C, Zofii Turzyńskiej – “Wybierz białego wilka”.

W październiku, z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, uczeń klasy II D Andrzej Turzyński przy wspaniałym akompaniamencie Dominiki Krampy z klasy I C wyrecytował fragment “Warszawianki”.

W grudniu społeczność naszej szkoły została “zaczarowana”  świąteczną atmosferą, kiedy Julia Wangler z klasy II C odczytywała fragment “Opowieści wigilijnej” autorstwa Charlesa Dickensa. Świąteczne dekoracje, płonące świece i nastrój radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia udzielił się chyba każdemu…

Miesiąc luty przyniósł nam kolejną okazję do świętowania: Maciej Czupryniak z klasy III C oraz Emilia Beyer-Wróblewska z klasy III B  wcielili się w role Romea i Julii i przenieśli nas w czasy twórczości Williama Szekspira. Zrobiło się bardzo romantycznie!   

W roku szkolnym 2022/2023 kontynuujemy wielką szkolną zbiórkę plastikowych nakrętek !

W ubiegłym roku szkolnym wspólnymi siłami zebraliśmy 200 kg nakrętek!

Zachęcamy opiekunów, rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły do wsparcia zbiórki. Napełnione nakrętkami kartony będą zliczane na konto każdej z klas.

Pamiętajmy, że “wspólnym mianownikiem” akcji jest pomoc Agatce!

Kartony na nakrętki znajdują się w szkolnej bibliotece. Pamiętajcie o tym, zanim wyrzucicie zakręconą butelkę do śmietnika!

Jak powiedziała kiedyś Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów literatury (oraz tych, którzy jeszcze nimi nie są ) do naszej biblioteki!

Nasza czytelnia

Do dyspozycji uczniów, pracowników oraz rodziców oddajemy bogato wyposażoną w księgozbiór wypożyczalnię oraz przytulną czytelnię, w której można skupić się na nauce, zagrać w szachy lub po prostu odpocząć.

Nowości

Sprawdź książkowe nowości wydawnicze, najnowsze bestsellery, hity wydawnicze oraz nowe części znanych serii.

Zobacz co nowego warto przeczytać – pytaj, zawsze dobrze doradzimy!

Nasz księgozbiór

Nasz księgozbiór jest bardzo obszerny. Zawiera on ponad 12 000 pozycji, które są do dyspozycji uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły.  Posiadamy bogaty zbiór literatury z dziedziny nowoczesnej pedagogiki oraz psychologii, staramy się na bieżąco aktualizować nasze zasoby. Uwielbiamy kupować nowości wydawnicze!  Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie u nas coś dla siebie!

Zapraszamy również na nasze konto na Instagramie!

Nasi bibliotekarze

anna_zienkiewicz

Anna Zienkiewicz