Uczniowie X LO śladami miast hanzeatyckich!

Zakończyliśmy fascynującą podróż w czasie i przestrzeni! Grupa uczniów realizująca przez cały rok szkolny projekt z języka niemieckiego wzięła pod lupę historię i dziedzictwo Związku Hanzeatyckiego. Od Gdańska aż po północne Niemcy – odkrywaliśmy potęgę średniowiecznego handlu, architektury i kultury. Naszą przygodę rozpoczęliśmy „u siebie”. Aby zrozumieć rolę Gdańska na tle dziejów Bałtyku, odwiedziliśmy kluczowe miejsca: Spichlerz „Błękitny Baranek”,  w którym dzięki wystawom „Średniowieczna uliczka hanzeatycka” oraz „Gdańsk w świecie Hanzy” przenieśliśmy się wprost do XIV wieku oraz Narodowe Muzeum Morskie, gdzie legendarny Żuraw przybliżył nam techniki dawnego przeładunku. 

Pod koniec kwietnia zamieniliśmy teorię na praktykę! Wylecieliśmy z Gdańska, by przez cztery intensywne dni zwiedzać perły Hanzy: Hamburg, Lubekę i Bremę. W Hamburgu poczuliśmy rozmach światowego portu. Spacerowaliśmy tunelem pod dnem rzeki Łaby, podziwialiśmy panoramę z tarasu Filharmonii nad Łabą i zwiedziliśmy wpisane na listę UNESCO Dzielnicę Spichlerzy i Chilehaus. Nie zabrakło też wizyty w Miniatur Wunderland oraz chwili refleksji przy ruinach kościoła św. Mikołaja i dumnym Ratuszu z fontanną Higiei. W Lubece, zwanej Królową Hanzy, bije serce dawnego związku miast. Nasze kroki skierowaliśmy do Bramy Holsztyńskiej oraz nowoczesnego Europejskiego Muzeum Hanzy. Pospacerowaliśmy historycznymi uliczkami Starego Miasta i odwiedziliśmy Muzeum Marcepana (słodka strona historii!). Nie zabrakło również wizyty w muzeach noblistów: Willy’ego Brandta i Güntera Grassa oraz podziwiania miasta z punktu widokowego na wieży kościoła St. Petri. Ostatnim przystankiem była Brema. Odwiedziliśmy Rynek z majestatycznym posągiem Rolanda, pogłaskaliśmy nogi Muzykantów z Bremy (na szczęście!) i zachwyciliśmy się ekspresjonistyczną architekturą Böttcherstrasse. Spacer klimatyczną dzielnicą Schnoor i wzdłuż rzeki Wezery był idealnym zwieńczeniem wyprawy. To nie koniec! Obecnie uczniowie pracują w grupach nad krótkimi filmami, które podsumują projekt  i zdobytą wiedzę. Wyjazd był idealnym połączeniem nauki i zabawy. Wiele dowiedzieliśmy się o historii regionu, podszkoliliśmy język niemiecki i wróciliśmy z bagażem niesamowitych wspomnień. To była żywa lekcja historii, której długo nie zapomnimy! 

Hanza łączy – do zobaczenia na kolejnych szlakach!