Sukcesy naszych uczniów w III Międzyszkolnym Konkursie “Wschód znany i nieznany”

W kwietniu 2023 roku odbył się III Międzyszkolny Konkurs pt. „Wschód znany i nieznany”, którego współorganizatorami było X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni oraz Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Cel konkursu to przybliżenie historii, tradycji i kultury oraz popularyzowanie wiedzy o krajach położonych na wschód od Polskiej granicy. Uczniowie mieli za zadanie samodzielne przygotować prezentację na dowolny temat związany z szeroko pojętymi krajami wschodu.

Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie z XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, ZSO nr 5 – IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz liczna reprezentacja uczniów z X Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni.

Uczestnicy konkursu przygotowali ciekawe prezentacje, w których główną rolę grały Gruzja, Ukraina, Łotwa, Rosja, Nepal, Estonia, Chiny i Japonia. Poza prezentacjami pozwalającymi odkryć zabytki i piękno przyrody tych krajów pojawiły się też prezentacje związane z ich kulturą np. Popularne dania kuchni japońskiej, Stwory wschodu, Kultura herbaty w krajach wschodu, Zrozumieć Rosję, Rosyjskie animacje.

Jury nagrodziło, aż 3 uczestników z X Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni:

I miejsce zajęła Zofia Turzyńska

III miejsce zajął Krzysztof Kozicki

Wyróżnienie otrzymała Julia Brzeska

 

Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy oraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu!