Klasa III B na finale projektu InnovaBio Pomorze

Dnia 27 października 2022 r. klasa 3B naszego liceum wzięła udział w uroczystym finale IX edycji projektu InnovaBio Pomorze.

InnovaBio Pomorze stanowi program, podczas którego studenci nauk przyrodniczych mają możliwość realizowania projektów badawczo-rozwojowych na rzecz firm biotechnologicznychJest też dla nich znakomitą szansą na poznanie otoczenia biznesowego oraz realizację zadań, które w przyszłości ułatwią im odnalezienie się na polu zawodowym.

Młodzież podczas uroczystego spotkania miała okazję wysłuchać wykładu doktora Wojciecha Glaca pt. Kilka oczywistych i nieoczywistych neurobiologicznych sposobów na błogostan i euforię.

Prowadzący w niezwykle atrakcyjny sposób przedstawił uczniom i uczennicom rolę dopaminy (neuroprzekaźnika) jako bohatera stanu nagrody. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje np. szczęście i radość, które pojawiają się, gdy w strukturach ośrodkowych układu nerwowego pojawia się właśnie dopamina. Wyższy poziom dopaminy, wywołany przez wysiłek fizyczny, wywołuje poczucie euforii. Zarówno nadmiar, jak i niedobór dopaminy ma negatywny wpływ na pracę mózgu. Gdy jest jej za mało, dana osoba może odczuwać lęki i być mniej zmotywowana do działania. Skutkami bywa wówczas depresja, apatia i bierność. Z kolei nadmiar dopaminy może wywoływać niebezpieczne stany euforii. Ich następstwem bywają nawet urojenia, halucynacje i skłonności hazardowe.

Wykładowca zwrócił także uwagę na rolę endorfin, mających za zadanie wywołać w organizmie stan euforii. Wytwarzane są one w obszarach mózgu odpowiedzialnych na odczuwanie. Dzięki endorfinom człowiek nie tylko jest bardziej zadowolony, ale też odporniejszy na ból i stres.