Finał III Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego “Zaczytane Pomorze”

Dnia 21.06.2022 odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Zaczytane Pomorze”, połączone z otwarciem wystawy nagrodzonych prac. W tegorocznej edycji wzięło udział 26 uczestników z 10 szkół ponadpodstawowych, którzy nadesłali na nasz konkurs łącznie 73 fotografie.

Wyboru laureatów dokonało znamienite jury na którego czele stanął Pan Eugeniusz Nużyński – artysta fotografik, wieloletni wykładowca Trójmiejskiej Szkoły Fotografii, honorowy członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej. Członkiem jury konkursowego był także pan Jan Szulc – absolwent KULu na kierunku humanistyka cyfrowa. Działacz Lubelskiego Stowarzyszenia Filmowego, współtwórca projektu ekumenicznej wideopostylli, uczestnik projektu 48 Hours Film Project Poland oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kino Kabaret. Współpracujący z Teatrem Bez Maski, Galerią Labirynt oraz Studiem Hangar 51.

Podczas posiedzenia jury, które odbyło się dnia 20.05. 2022  zostały wyłonione 4 nagrody główne oraz 8 wyróżnień.

Pierwsze miejsce jednomyślnym werdyktem jury zdobył Olaf Dzienis z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie za tryptyk „Zaczytane odpływające myśli”.

Miejsce drugie otrzymał uczeń X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, Hubert Bieliński za fotografię  „Morze marzeń”.

 

Jury konkursowe zdecydowało o przyznaniu ex-equo dwóch trzecich miejsc. Jedna z nagród powędrowała do Julii Hejmowskiej z Technikum nr 3 w Chojnicach za fotografię pod tytułem „Moje dzieje Pomorza”.

 

Kolejna nagroda za trzecie miejsce trafiła do Michała Czechowicza z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku. Laury zdobyła jego fotografia „Fantastyczni czytelnicy i jak ich znaleźć”.

 

Jury zdecydowało się także na wyróżnienie następujących osób:

Kinga Rzeppa z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie, za fotografię „ Historyczny powrót”

 

Piotr Kozłowski z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektrotechnicznych w Gdyni za fotografię „Po drugiej stronie świata”

Zuzanna Kowalczyk z Technikum nr 3 w Chojnicach za fotografię „W zaczarowanym lesie”

Julia Orlikowskiej z Technikum nr 3 w Chojnicach za fotografię „Kwitnąca wiedza”

Adam Gierałtowski z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie za fotografię „ Czytanie o zmierzchu”

 

Maria Hołomiej z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za fotografię „Niesamowity świat ukryty w książce”

Natalia Liss z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie za fotografię „ Świat oczami książki”

Mateusz Wasążnik z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku za fotografię „Gdańsk i kosmos razem zlewa, każda chwila z książką Lema”

Podsumowanie konkursu zostało uwieńczone słodkim poczęstunkiem w szkolnej bibliotece. W czytelni uczestnicy opowiedzieli o kulisach powstawania zdjęć i wymienili się między sobą kontaktami.

Dodamy jeszcze, że III Wojewódzki Konkurs Fotograficzny „Zaczytane Pomorze” był objęty Honorowym Patronatem Marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Już nie możemy doczekać się kolejnych edycji konkursu!