Święto Niepodległości. Dzień wolny od zajęć dydaktycznych.
Narodowe Święto Niepodległości – X LO dla Niepodległej.
„Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
J. Piłsudski
11 listopada 2020r. świętujemy 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), latach ucisku politycznego i społecznego oraz walce w ukryciu o zachowanie kultury i narodowości polskiej w XIX wieku, a także zmaganiach na frontach I wojny światowej, Polacy dzięki swojej odwadze, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność.
11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy w Magdeburgu Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, a Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny.
Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy wywołał powszechny entuzjazm jej mieszkańców, a Polacy uświadomili sobie, że po latach niewoli odzyskali niepodległość:
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma <<ich>>. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.
Jędrzej Moraczewski, premier II RP
„Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem starem porachunki (…) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zdecydować na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu”
Józef Piłsudski, Naczelnik państwa, Marszałek Polski
Dzień 11 listopada był odtąd celebrowany jako święto upamiętniające odzyskanie niepodległości od roku 1920, ale oficjalnie zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937. W II Rzeczypospolitej w tym dniu odbywały się defilady wojskowe i liczne uroczystości na szczeblu państwowym, a w Belwederze wręczano ordery Virtuti Militari.
II wojna przerwała radość istnienia wolnej i niepodległej Ojczyzny. Przyniosła kolejną utratę suwerenności, a jedna okupacja zamieniła się w następną.
Po latach Polski Ludowej, u schyłku istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Sejm PRL mocą ustawy z 1989 r. przywrócił dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.
W wolnej Polsce co roku wspólnie obchodzimy dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości. Bierzemy udział w kolorowych, radosnych paradach wspólnie świętując ten magiczny moment odzyskania państwa i wolności Narodu.
Ten rok niestety nie pozwolił, abyśmy razem uczestniczyli w corocznej Gdyńskiej Paradzie Niepodległości i reprezentowali naszą Szkołę.
X LO, Gdyńska Parada Niepodległości, 2019
Jednak, aby podtrzymać tradycję obchodów tego dnia zachęcamy Was do przyłączenia się do akcji: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-2020-dolacz-do-akcji/
X LO w Gdyni dla Niepodległej